Division C Events for 2019 

(Click on each event for resources from the Sci Oly National Website, www.soinc.org)


Life, Personal, & Social Sciences
Earth & Space Science
Physical Science & Chemistry
Technology & Engineering
Inquiry & Nature of Science

Anatomy & Physiology

​Designer Genes

Disease Detective

Herpetology

Water Quality



Astronomy

Dynamic Planet

Fossils

GeoLogic Mapping


Chem Lab

Circuit Lab

Forensics

Protein Modeling

Sounds of Music

Thermodynamics


Boomilever

Mission Possible

Mousetrap Vehicle

Wright Stuff


Code Busters

Experimental Design

Fermi Questions

Write It Do It


Science Olympiad

New York City  C-Division Regional Website

Welcome to the 2019 New York City Science Olympiad!

Home of the largest regional competition in Science Olympiad!


The 2019 NYC Science Olympiad C-Division Competition will take place at Grover Cleveland High School on Saturday, February 2, 2019.  The tentative schedule is posted on the "Regional Schedule/Forms/Links page.  A few important dates and notes:


  • The teams whose registration is complete are listed at the bottom of this page. 
  • Registration for the 2019 NYC C-Division Regional Competition is now closed.  If all teams who registered complete the process, we will have a record number of teams!
  • NEW (updated 1/11/19) - Team #s can be found under the Regional Schedule on the next page.
  • Event conflicts are the same for all teams.  
  • ​Online sign-ups will be done through EZRA in mid-January.  Exact instructions will be distributed at the Coach's Meetings and afterwards via email.
  • Additional important information will be posted on this site as it becomes available.

New York City Trial Events

(Click on each event for rules)

Parasitology

Duct Tape Challenge



Registered teams as of 1/19/19

(Note:  Teams listed here are those who registered on the EZRA website and whose registration fee has been received by the State Director)


Academy For Software Engineering - Team A
Al-Noor School - Team A
Al-Noor School - Team B
Al-Noor School - Team C
Archbishop Molloy High School - Team A
Bard High School Early College - Team A
Bard High School Early College - Team B
Bard High School Early College - Team C
Benjamin N Cardozo high school - Team A
Benjamin N Cardozo high school - Team B
Bronx High School of Science - Team A
Bronx High School of Science - Team B
Brooklyn Technical High School - Team A
Brooklyn Technical High School - Team B
Brooklyn Technical High School - Team C
Calhoun School - Team A
Calhoun School - Team B
Collegiate School - Team A
Collegiate School - Team B
Collegiate School - Team C
EPIC HS - Team A
Fiorello H. LaGuardia High School - Team A
Forest Hills High School - Team A
Forest Hills High School - Team B
Francis Lewis High School - Team A
Franklin Delano Roosevelt High School - Team A
Grace Church School - Team A
Grace Church School - Team B
Grover Cleveland High School - Team A
Grover Cleveland High School - Team B
Hewitt School - Team A
HSMSE - Team A
Hunter College High School - Team A
Hunter College High School - Team B
John Bowne High School - Team A
John Bowne High School - Team B
Leon M. Goldstein High School - Team A
Leon M. Goldstein High School - Team B
Loyola School - Team A
Marymount School of New York - Team A
Midwood  - Team A
NEST+m - Team A
New Utrecht High School - Team A
New Utrecht High School - Team B
New Utrecht High School - Team C
Poly Prep Country Day School - Team A
Regis High School - Team A
Riverdale Kingsbridge Academy - Team A
Robert F. Wagner, Jr SSAT - Team A
Robert F. Wagner, Jr SSAT - Team B
Saint Ann's School - Team A
School of the Future - Team A
Spence School - Team A
St. Francis Preparatory School - Team A
St. John's Preparatory School - Team A
Staten Island Academy - Team A
Staten Island Academy - Team D
Staten Island Technical HS - Team A
Staten Island Technical HS - Team B
Staten Island Technical HS - Team C
Stuyvesant High School - Team A
Stuyvesant High School - Team B
Stuyvesant High School - Team C
The Birch Wathen Lenox School - Team A
Thomas Edison CTE High School - Team A
Townsend Harris High School - Team A
Townsend Harris High School - Team B
Townsend Harris High School - Team C
Trinity School - Team A
Trinity School - Team B
Xaverian - Team A